Õssiku lugu

Õssik on Jardini pajuvitstest sõber Viljandi maantee ringristmikul!

Aastal 2015 kurvastas Jardini Aianduskeskus Viljandi maateel tehtavate teetööde pärast. Tolmu oli palju ja kliente vähe. Lõpuks, kui tee ilmet võtma hakkas, tuli meil mõte, et Jardin võiks ühe rajatavatest ringidest ise haljastada,  sest istikud ja oskused on ju kõik olemas. Kuidas idee sündis, keegi enam täpselt ei mäleta. Lehmakuju idee tõukus tõenäoliselt sellest, et kahe valla piiril Ülenurmel asuva aianduskeskuse aadress on Karja tee 1.

Jardini tegevjuht Kaisa Ilves on tõdenud, et Eestis võtab keegi harva ette ringristmike huvitavamaks muutmise, enamasti kasvab seal lihtsalt muru. Mujal maailmas, näiteks Hollandis, on nendele lillede istutamine tavaline. “Nii mõtlesime, et ühe ringi võiksime omal kulul ära teha, selle kaudu tekitada emotsiooni ja kutsuda aianduskeskusesse,” rääkis Ilves. Õnneks oli Maanteeamet meie ideest huvitatud ning nii saigi Õssiku lugu alguse.

  • Ringristmiku haljastuse rajamine sai alguse oktoobris 2015, mil esmalt istutati ringile 3750 tulbisibulat.

  • Novembriks sai valmis ka pajuvitstest punutud lehmaskulptuur. Skulptuuri struktuuri tegi metallist valmis sepp ning vitsad punus kokku florist Aire Reenumägi. Sirge seljaga sarviline vaatab Viljandi ja Jardini Aianduskeskuse suunas ja ta on pisut suurem kui elusuuruses lehm.
  • Kui lehm valmis sai, teadsime, et nõnda kaunile olendile tuleb anda ka väärikas nimi. Küsisime oma Facebooki sõpradelt nimesoovitusi, kogusime kõik ettepanekud kokku, korraldasime töötajate seas hääletuse, kuid lõpliku sõna andsid taas meie sõbrad, kes valisid kolme populaarseima nime seast välja parima ja nimeks saigi “Õssik”. See nimi sobib ka veel ju Õssu küla elanikule imehästi!
  • Mais tärkasid lõpuks kõik istutatud tulbisibulad ning ringist sai tulbimeri!
  • Mai lõpuks olid tulbid ära õitsenud ning ring sai täiendust 6 mägimänniga.
  • Juunis lisandusid püsililled ning peagi sai külvatud ka muru. Muru on muide ka oma sordi poolest eriline – tegemist on kääbusmuruga, mille kasv on väga väike ja aeglane. Loomulikult vajab ring sellegipoolest hoolt – aegajalt on vaja rohida ja muru niita. Kahjuks ka üks mägimändidest läks välja, kuid täiendusi ja uuendusi toimub ringil ka edaspidi. Vahepeal on lisandunud veel mõned uued taimed ning kevadel on taas lootust tulpide õitemerd näha. Õssikul on ka hea meel, et meil on nii toredad aednikud, kes tema “karjamaa” eest hoolt kannavad!
  •  Õssik tervitab kõiki möödujaid sõbralikul pilgul ning Õssikuga võib ka pilti teha! Ainukene palve – Õssiku selg on väsinud ja enam kedagi kanda ei jaksa – palun ärge  talle selga ronige! #Õssik
  • 13. oktoober lisandusid sügiseseks värskenduseks värvitud kanarbikud ning kevadele mõeldes 200 kollase krookose sibulat ja  200 lillat krookose sibulat.

20160909_141010

 

  • 17.02.2019 juhtus kurb liiklusõnnetus, milles sai tõsiselt vigastada nii Õssik kui ka talle otsa sõitnud auto. Avarii tagajärjel tuli Õssik oma platsilt eemaldada ning ravile saata. Õnneks, pärast mitut kuud intensiivravi, on ta jälle terve!
  • 05.06.2019 kolisime Õssiku piduliku rongkäigu saatel oma ringile tagasi! Täname taas kõiki abilisi ja kaasaelajaid.

Õssikust ilmunud artiklid: